Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32] >
Off topic: Despre browsere şi alte programe
Thread poster: Mihai Badea (X)
Robert Tanase (X)
Robert Tanase (X)  Identity Verified
Local time: 04:24
English to Romanian
+ ...
XP looks Oct 17, 2008

Pentru cine are plăcerea și timpul să personalizeze aspectul XP-ului, poate e interesant de vizitat http://www.crystalxp.net/en.htm.

E acolo o Galerie întreagă de teme, pictograme, skinuri pentru aplicații, screensavere și alte minunății nemaiînchipuite, multe din ele de o calitate grafică și un bun gust deosebit.


 
irina savescu
irina savescu  Identity Verified
Romania
Local time: 05:24
English to Romanian
Google Chrome Oct 22, 2008

De când mi-am descărcat Chrome îl folosesc aproape exclusiv şi n-aş vrea să mă despart de el dar am o problemă. Prima dată mi-am descărcat varianta în engleză (nu ştiu cum, am apăsat şi eu un buton), a doua oară pe cea în română (folosind aceeaşi tehnică elaborată). Varianta în română e foarte faină dar mă deranjează corectorul de limba română. Motivul principal e că foloseşte o variantă din 1950 toamna a ortografiei române şi ştie foarte puţine cuvinte (cam ... See more
De când mi-am descărcat Chrome îl folosesc aproape exclusiv şi n-aş vrea să mă despart de el dar am o problemă. Prima dată mi-am descărcat varianta în engleză (nu ştiu cum, am apăsat şi eu un buton), a doua oară pe cea în română (folosind aceeaşi tehnică elaborată). Varianta în română e foarte faină dar mă deranjează corectorul de limba română. Motivul principal e că foloseşte o variantă din 1950 toamna a ortografiei române şi ştie foarte puţine cuvinte (cam cât un copilaş de 5 anişori). N-am mai avut atâtea sublinieri cu roşu de când dădeam extemporale la germană.
Ştiţi cumva cum aş putea dezactiva corectorul din Chrome?
Collapse


 
Dan Marasescu
Dan Marasescu  Identity Verified
Romania
Local time: 04:24
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
ZOHO Nov 6, 2008

Am dat de curând peste o suită de aplicaţii online destinate micilor întreprinzători. Multe lucruri mi se par interesante şi vă invit să vizitaţi www.zoho.com

Până acum am testat parţial numai soluţia pentru email şi sunt destul de încântat, ba chiar mă bate gândul să schimb Gmail pe Zoho.

Avantaje:
- spaţiu nelimitat
- posibilitatea de a gestiona un număr ma
... See more
Am dat de curând peste o suită de aplicaţii online destinate micilor întreprinzători. Multe lucruri mi se par interesante şi vă invit să vizitaţi www.zoho.com

Până acum am testat parţial numai soluţia pentru email şi sunt destul de încântat, ba chiar mă bate gândul să schimb Gmail pe Zoho.

Avantaje:
- spaţiu nelimitat
- posibilitatea de a gestiona un număr mare sau chiar nelimitat de conturi prin POP3
- soluţie dublă de organizare a mesajelor: etichete şi foldere
- suportă Unicode

Dezavantaje:
- Conturile se vizualizează separat, nu mai e o grămadă mare cu toate, ca la Google, deci etichetele pot fi folosite numai în interiorul unui cont
- Nu există principiul de "conversaţie" ca la Gmail, mesajele sunt separate.

În rest mai put să spun numai că editorul de text nu suportă încă limba română, dar nu cred că i-ar trece cuiva prin cap să înlocuiască Office.

În rest, merită testate mai multe soluţii. Unele sunt gratuite, altele cu plată.
Collapse


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Probleme de securitate pentru Internet Explorer Dec 16, 2008

Se pare că Internet Explorer are probleme mari de securitate. Încă un motiv să folosim un browser alternativ.


See more
Se pare că Internet Explorer are probleme mari de securitate. Încă un motiv să folosim un browser alternativ.


http://www.cotidianul.ro/avertisment_microsoft_internet_explorer_are_probleme_uriase_de_securitate-67859.html

http://www.pcworld.com/article/155551/internet_explorer_is_unsafe_still.html
Collapse


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Dezactivarea verificării ortografice în Google Chrome Dec 16, 2008

irina savescu wrote:

De când mi-am descărcat Chrome îl folosesc aproape exclusiv şi n-aş vrea să mă despart de el dar am o problemă. Prima dată mi-am descărcat varianta în engleză (nu ştiu cum, am apăsat şi eu un buton), a doua oară pe cea în română (folosind aceeaşi tehnică elaborată). Varianta în română e foarte faină dar mă deranjează corectorul de limba română. Motivul principal e că foloseşte o variantă din 1950 toamna a ortografiei române şi ştie foarte puţine cuvinte (cam cât un copilaş de 5 anişori). N-am mai avut atâtea sublinieri cu roşu de când dădeam extemporale la germană.
Ştiţi cumva cum aş putea dezactiva corectorul din Chrome?




Irina, îmi pare rău că nu am observat mesajul tău la vremea respectivă. Probabil că între timp ai găsit setarea. Pentru orice eventualitate, calea de urmat era: Meniu Google Chrome (cheia) > Opţiuni > Mici ajustări - Fonturi şi limbi > Modificaţi setările pentru fonturi şi limbă > Limbi - se debifează opţiunea Verificare ortografică.

Nu ştiu ce corector ortografic foloseşte browserul, dar mie mi se pare OK (îmi subliniază doar cuvinte precum fonturi, setări, debifează, pe care de altfel le pot adăuga manual la dicţionar). Poate că versiunea iniţială era mai puţini cuprinzătoare ...


 
Maria Diaconu
Maria Diaconu  Identity Verified
Romania
Local time: 05:24
English to Romanian
Întrebare pentru utilizatorii Google Chrome Dec 30, 2008

De când a apărut, m-am obişnuit cu Google Chrome şi nu prea aş mai vrea să-l schimb. Îmi lipseşte totuşi o opţiune pe care o aveam în Firefox, ceva de genul completare automată. În Google, de exemplu, dacă introduceam un termen, îl ţinea minte şi a doua oară mi-l servea pe tavă, nu mai trebuia să tastez totul... Mi-ar fi foarte util, pentru că, din diverse motive, se întâmplă să caut de multe ori acelaşi lucru.
M-am uitat eu la opţiuni, dar nu am găsit aşa ceva
... See more
De când a apărut, m-am obişnuit cu Google Chrome şi nu prea aş mai vrea să-l schimb. Îmi lipseşte totuşi o opţiune pe care o aveam în Firefox, ceva de genul completare automată. În Google, de exemplu, dacă introduceam un termen, îl ţinea minte şi a doua oară mi-l servea pe tavă, nu mai trebuia să tastez totul... Mi-ar fi foarte util, pentru că, din diverse motive, se întâmplă să caut de multe ori acelaşi lucru.
M-am uitat eu la opţiuni, dar nu am găsit aşa ceva. Aveţi vreo idee? Mulţumesc anticipat.
Collapse


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
Luxembourg
English to Romanian
+ ...
TOPIC STARTER
Funcţia de completare automată Dec 30, 2008

Din câte ştiu, nu merge încă. Probabil că bugul va fi rezolvat într-o versiune viitoare.

 
SilviuM
SilviuM
Romania
Local time: 05:24
Romanian to English
+ ...
Boala veche... Jan 5, 2009

In primul rand, NU inteleg de ce mai discutam macar despre Internet Explorer! Aceasta... "app" e un mare JAF! De ce? Fiindca cei de la "Microsoft Inc." si-au luat privirile de la programele lor (ie, odinio... See more
In primul rand, NU inteleg de ce mai discutam macar despre Internet Explorer! Aceasta... "app" e un mare JAF! De ce? Fiindca cei de la "Microsoft Inc." si-au luat privirile de la programele lor (ie, odinioara) aventuroase de investitii in actualizarea aplicatiilor pe care le tot dezvolta sau... pe care le-au tot dezvoltat, mai bine zis. Adica, abia de-au reusit-o cu "Windows Vista", dar banui ca si asta e plin de bube.
Da' I.E.?! Orice copil stie ca nu-i bun de nimic. Or de aceea, am preferat (ie, o vreme) "Mozilla", dar vazandu-l ca incepe sa se "taraie" si acesta, l-am schimbat cu "Netscape" fiindca, deh!, pana si "Opera" e cam... faulty.

[Editat la 2009-01-05 16:33 GMT]
Collapse


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 05:24
English to German
+ ...
Opera rulz! Jan 5, 2009

SilviuM wrote:
Da' I.E.?! Orice copil stie ca nu-i bun de nimic. Or de aceea, am preferat (ie, o vreme) "Mozilla", dar vazandu-l ca incepe sa se "taraie" si acesta, l-am schimbat cu "Netscape" fiindca, deh!, pana si "Opera" e cam... faulty.


Eu folosesc de cca. 5 ani exclusiv Opera (iar de vreo 3 ani, varianta portabilă) şi pot spune că este superioară la toate capitolele lui Firefox (le-am folosit o vreme în paralel), Safari (varianta de Windows este inacceptabil de plină de "scame"), Netscape, Chrome (prea sărăcăcios). De Internet Explorer, ce să mai vorbim, că e codaş la toate capitolele importante şi fruntaş la găuri de securitate. Pentru IE există o "mască" de funcţionalitate, Avant Browser, care este suportabilă pentru mine (dar numai atunci cînd e musai să folosesc IE), dar ... Opera rulz!


 
Dan Marasescu
Dan Marasescu  Identity Verified
Romania
Local time: 04:24
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
Opera/Firefox Jan 5, 2009

Salut Bogdan,

Eu folosesc Firefox şi nu cunosc bine Opera. Ai putea să-mi spui pe scurt de ce crezi că Opera e mai bun decât Firefox?

Merci frumos,
Dan


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 05:24
English to German
+ ...
Opera vs. Firefox Jan 6, 2009

Dan Marasescu wrote:

Salut Bogdan,

Eu folosesc Firefox şi nu cunosc bine Opera. Ai putea să-mi spui pe scurt de ce crezi că Opera e mai bun decât Firefox?

Merci frumos,
Dan


Iată, în ordine descrescătoare avantajele Opera faţă de Firefox (clasament, evident, subiectiv):

1. Viteza - Opera este cam cu 30% mai rapid decît Firefox.

1,5. Pagina "Speed dial" - pagina implicită poate fi setată încît să conţină legături directe la 9 pagini definite de utilizator (cu combinaţia foarte logică de taste Ctrl +1, Ctrl + 2, etc).

1,75. Orice cîmp de căutare poate fi definit ca fiind motorul de căutare implicit sau selectabil al Opera (funcţionalitate pe care Firefox o obţine numai cu un add-on). De exemplu, dacă în cîmpul "adresă" din Opera scriu "yt proz", va căuta automat pe YouTube toate fişierele ce conţin cuvîntul "proz". În plus, eu pot defini care să fie "cuvîntul cheie", în cazul de faţă "yt". Pot alege orice literă sau combinaţie de litere nealocată deja unui motor de căutare deja setat.

2. Funcţionalitate - Opera conţine implicit un cititor de fluxuri de date (RSS sau Atom), manager de download mai flexibil decît cel din Firefox şi manager de fişiere torrent. Opera mai are încorporat şi un client de e-mail ce este cel puţin la fel de performant ca Thunderbird.

3. Capacitatea de personalizare - Opera conţine mai multe comenzi (butoate) ce pot fi activate/dezactivate, cu informaţii mai diverse şi oferă un control mai precis asupra conţinutului afişat (blocare reclame, animaţii flash, blocare totală/parţială încărcare imagini/animaţii gif).

4. Capacitatea nativă de a încărca pagini wap (ca cele de pe telefonul mobil) - acum pare nesemnificativ (cu reţeaua 3G), dar atunci cînd am început să folosesc Opera ca browser pe un laptop, singura conexiune mobilă era un telefon mobil cu GPRS şi faptul că puteam încărca site-uri optimizate pentru telefonul mobil conta (atît ca viteză, cît şi ca trafic de date).

5. Interfaţă comună (totuşi, nu identică) pentru multiple platforme: Linux (Ubuntu, de exemplu), Mac, dar şi telefoane mobile cu suport Java (eu am folosit cu succes Opera Mini pe telefoanele SonyEricsson).


 
Dan Marasescu
Dan Marasescu  Identity Verified
Romania
Local time: 04:24
Member (2003)
English to Romanian
+ ...
Opera/Firefox Jan 6, 2009

Merci frumos! Mai strecor câte o întrebare sau câte un comentariu printre rândurile tale:

Bogdan Burghelea wrote:

Iată, în ordine descrescătoare avantajele Opera faţă de Firefox (clasament, evident, subiectiv):

1. Viteza - Opera este cam cu 30% mai rapid decît Firefox.


E o diferenţă mare. E o estimare bazată pe experienţa proprie sau există teste recente?

1,5. Pagina "Speed dial" - pagina implicită poate fi setată încît să conţină legături directe la 9 pagini definite de utilizator (cu combinaţia foarte logică de taste Ctrl +1, Ctrl + 2, etc).


La Firefox există un add-on pentru asta şi îmi e foarte de folos.

1,75. Orice cîmp de căutare poate fi definit ca fiind motorul de căutare implicit sau selectabil al Opera (funcţionalitate pe care Firefox o obţine numai cu un add-on). De exemplu, dacă în cîmpul "adresă" din Opera scriu "yt proz", va căuta automat pe YouTube toate fişierele ce conţin cuvîntul "proz". În plus, eu pot defini care să fie "cuvîntul cheie", în cazul de faţă "yt". Pot alege orice literă sau combinaţie de litere nealocată deja unui motor de căutare deja setat.


Pare o soluţie practică şi foarte rapidă.

2. Funcţionalitate - Opera conţine implicit un cititor de fluxuri de date (RSS sau Atom), manager de download mai flexibil decît cel din Firefox şi manager de fişiere torrent. Opera mai are încorporat şi un client de e-mail ce este cel puţin la fel de performant ca Thunderbird.


Pare interesant clientul de e-mail. O să instalez din nou Opera să mă mai joc cu el. Deşi am impresia că nici la Firefox n-am descoperit tot potenţialul colecţiei de add-ons.

Merci încă o dată,
Dan


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 05:24
English to German
+ ...
Teste Opera, Firefox şi alte browsere Jan 7, 2009

Dan Marasescu wrote:

Merci frumos! Mai strecor câte o întrebare sau câte un comentariu printre rândurile tale:

Bogdan Burghelea wrote:

Iată, în ordine descrescătoare avantajele Opera faţă de Firefox (clasament, evident, subiectiv):

1. Viteza - Opera este cam cu 30% mai rapid decît Firefox.


E o diferenţă mare. E o estimare bazată pe experienţa proprie sau există teste recente?


Iată nişte teste comparative privind viteza şi funcţionalitatea (unul mai vechi, dar mai complet, altul mai recent, dar mai puţin extins).

http://www.howtocreate.co.uk/browserSpeed.html#winspeed

http://lifehacker.com/396048/speed-testing-the-latest-web-browsers


 
Bogdan Burghelea
Bogdan Burghelea  Identity Verified
Romania
Local time: 05:24
English to German
+ ...
Opera portabil Jan 7, 2009

Dan Marasescu wrote:
Pare interesant clientul de e-mail. O să instalez din nou Opera să mă mai joc cu el. Deşi am impresia că nici la Firefox n-am descoperit tot potenţialul colecţiei de add-ons.

Merci încă o dată,
Dan


Nu trebuie neapărat instalat, poate fi folosită varianta portabilă, ce se copiază pe hard disk sau pe un stick USB şi funcţionează fără să modifice ceva în Windows.

Există mai multe forme de Opera portabil, eu o prefer pe cea de la www.opera-usb.com


 
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
Romania
Local time: 05:24
Member (2004)
English to Romanian
+ ...
35% reducere la programele AIT până în 15 ianuarie Jan 10, 2009

Mai puţin despre navigatoare, mai mult despre alte programe: o reducere "secretă" pentru utilizatorii programelor produse de ucrainienii de la AIT sau pentru cei cărora aceste programe le fac cu ochiul: http://special.translation3000.com/happy2009secret

Personal folosesc mai multe programe de la AIT, unele îmi plac, altele mai puţin. La Translation Office 3000 de exem
... See more
Mai puţin despre navigatoare, mai mult despre alte programe: o reducere "secretă" pentru utilizatorii programelor produse de ucrainienii de la AIT sau pentru cei cărora aceste programe le fac cu ochiul: http://special.translation3000.com/happy2009secret

Personal folosesc mai multe programe de la AIT, unele îmi plac, altele mai puţin. La Translation Office 3000 de exemplu prefer versiunea 7 în locul celor mai noi, aşa că am reinstalat versiunea veche. Aveţi posibilitatea de a le testa timp de 30 de zile pentru a vedea dacă vă sunt utile.

Au lansat şi un CAT recent: AnyMem http://www.anymem.com/ La preţul redus ar fi aproape 58 euro... Încă nu l-am testat, dar probabil o voi face după ce mă mai eliberez puţin.

Weekend plăcut.
Collapse


 
Pages in topic:   < [1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Despre browsere şi alte programe






Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »