e-banking ieftin
ناشر الموضوع: Cristiana Coblis
Cristiana Coblis
Cristiana Coblis  Identity Verified
رومانيا
Local time: 07:59
عضو (2004)
أنجليزي إلى روماني
+ ...
Aug 22, 2004

Cunoaste cineva oferte de e-banking mai ieftinute pentru oameni mai modesti, de la banci serioase?

Aflasem ceva de Unicredit, care ar avea e-banking gratuit sau negociabil, dar as vrea sa stiu daca are cineva experiente bune sau rele cu alte banci (serioase) cu e-banking-ul in speta.

Numai bine.


 
lucca
lucca
رومانيا
Local time: 07:59
أنجليزي إلى روماني
La BancPost Aug 22, 2004

Nu am experienta first hand, dar intentionez sa-mi instalez si eu prin BancPost. Din cate stiu, costa 1 dolar pe luna. Banca e mare, sunt serviabili si au o groaza de filiale in toata tara.

 
Cristina Anghel
Cristina Anghel  Identity Verified
رومانيا
Local time: 07:59
أنجليزي إلى روماني
+ ...
Eu am e-banking la Unicredit Aug 22, 2004

Te costa in jur de 2-300.000 de lei sa deschizi contul. Dupa ce ai deschis contul in lei, poti sa-ti faci cate extensii vrei, in toate valutele posibile. Pentru plati in RO, comisioanele sunt cam 41.000 lei (nu am facut prea multe plati), iar pentru transferuri Unicredit catre Unicredit, nu se percepe comision.
Poti de asemeni sa-ti schimbi banii din cont din ROL in EURO, sau din USD in ROL, atunci cand este cursul mai avantajos. Poti sa-ti scoti extrase de cont.
Vin ei la tine si-ti
... See more
Te costa in jur de 2-300.000 de lei sa deschizi contul. Dupa ce ai deschis contul in lei, poti sa-ti faci cate extensii vrei, in toate valutele posibile. Pentru plati in RO, comisioanele sunt cam 41.000 lei (nu am facut prea multe plati), iar pentru transferuri Unicredit catre Unicredit, nu se percepe comision.
Poti de asemeni sa-ti schimbi banii din cont din ROL in EURO, sau din USD in ROL, atunci cand este cursul mai avantajos. Poti sa-ti scoti extrase de cont.
Vin ei la tine si-ti instaleaza un programel, trebuie sa ai bineinteles internet pe cablu.
Nu mai tin minte toate detaliile, pe mine m-a "racolat" o fatuca de-acolo, daca suni la ei, iti trimit sigur pe cineva sa-ti povesteasca care-i treaba. E un pachet cu mai multe servicii, poti sa-ti faci si card, mie mi se pare ceva civilizat. Chiar daca nu e ieftin, oricum eu am sa raman la ei. Raiffeisen are comisioane mici, dar sunt total lipsiti de profesionalism. Cel putin astea din Bucuresti, unde se dau multe credite pt. frigidere.

Cristiana Coblis wrote:

Cunoaste cineva oferte de e-banking mai ieftinute pentru oameni mai modesti, de la banci serioase?

Aflasem ceva de Unicredit, care ar avea e-banking gratuit sau negociabil, dar as vrea sa stiu daca are cineva experiente bune sau rele cu alte banci (serioase) cu e-banking-ul in speta.

Numai bine.
Collapse


 
Mihai Badea (X)
Mihai Badea (X)  Identity Verified
لوكسمبورغ
أنجليزي إلى روماني
+ ...
alternativa la e-banking Aug 22, 2004

Eu unul ma multumesc deocamdata cu serviciul “Raiffeisen Direct”, oferit de banca cu acelasi nume. Iti permite sa-ti verifici disponibilul din conturi, sa transferi bani dintr-un cont in altul (de exemplu, dintr-un cont valutar intr-unul in lei – cu schimbul valutar aferent - dupa care poti merge la bancomat pentru a extrage numerar), sa efectuezi plati,
toate acestea prin telefon. Abonarea la respectivul serviciu este de asemenea gratuita si se face in urma unei cereri care este pr
... See more
Eu unul ma multumesc deocamdata cu serviciul “Raiffeisen Direct”, oferit de banca cu acelasi nume. Iti permite sa-ti verifici disponibilul din conturi, sa transferi bani dintr-un cont in altul (de exemplu, dintr-un cont valutar intr-unul in lei – cu schimbul valutar aferent - dupa care poti merge la bancomat pentru a extrage numerar), sa efectuezi plati,
toate acestea prin telefon. Abonarea la respectivul serviciu este de asemenea gratuita si se face in urma unei cereri care este prelucrata in cateva zile. Securitatea este asigurata prin mai multe elemente: o intrebare personala, un cod si o combinatie de pe un card asemanator unei table de sah. Apelurile la numarul respectiv de telefon sunt gratuite, la fel si informatiile despre conturi. Nu stiu ce comisioane aplica la plati. Eu am avut de-a face cu cei de la sediul Unirii si pana acum nu am ce sa la reprosez. Mi se par oricum mult peste angajatii unei banci mari (inca) de Stat.
Collapse


 
Dan Marasescu
Dan Marasescu  Identity Verified
رومانيا
Local time: 06:59
عضو (2003)
أنجليزي إلى روماني
+ ...
HVB Aug 22, 2004

Eu am la HVB, care are online banking mai scump putin, adica 20+20 EUR/an.
Marele avantaj e ca au comisioanele la jumate pentru tranzactiile facute prin online banking. De exemplu, la plati in valuta, platesc 10 EUR/transfer in loc de 20 cat e la ghiseu. N-am vazut asta la nici o alta banca.
Dau de asemenea card Visa sau Maestro gratuit. De curand au lansat un pachet de servicii special pentru persoane fizice autorizate.
Dezavantaj: nu au filiale in orasele mai mici.

... See more
Eu am la HVB, care are online banking mai scump putin, adica 20+20 EUR/an.
Marele avantaj e ca au comisioanele la jumate pentru tranzactiile facute prin online banking. De exemplu, la plati in valuta, platesc 10 EUR/transfer in loc de 20 cat e la ghiseu. N-am vazut asta la nici o alta banca.
Dau de asemenea card Visa sau Maestro gratuit. De curand au lansat un pachet de servicii special pentru persoane fizice autorizate.
Dezavantaj: nu au filiale in orasele mai mici.

De remarcat faptul ca BNR a impus niste norme prin care te obliga sa mergi personal la banca sa completezi niste hartii dupa orice operatiune cu valuta prin e-banking. Extrem de neplacut! E valabil pentru toate bancile. Eu am reusit sa negociez cu banca sa ma duc numai o data pe luna.

Una peste alta, eu sunt foarte multumit de HVB. De curand au luat si premiu pentru serviciul lor de online banking.

Inca ceva: comisioanele sunt relativ mici si fetele de acolo imi tin minte numele Lucru extraordinar pentru cine a lucrat cu BCR)
Collapse


 
lucca
lucca
رومانيا
Local time: 07:59
أنجليزي إلى روماني
E clar ca e ceva in neregula Aug 22, 2004

Ce-o avea lumea cu BCR, ca si eu am avut experiente tare neplacute cu ei... E adevarat ca acum 4-5 ani. Ma bucur (!?) ca sunt consecventi. O insula de stabilitate intr-un ocean al schimbarii.

 
Cristina Anghel
Cristina Anghel  Identity Verified
رومانيا
Local time: 07:59
أنجليزي إلى روماني
+ ...
Unicredit Aug 25, 2004

Mi-au intrat bani trimisi luni din Austria a doua zi, marti!
Iar astazi, miercuri, i-am scos.
Mie mi se pare extraordinar.


 


لم يتم تعيين مشرف خاص بهذا المنتدى
للإبلاغ عن انتهاكات لقواعد الموقع أو الحصول على مساعدة، يرجى الاتصال بـ العاملين في الموقع »


e-banking ieftin






TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »