Pages in topic:   [1 2] >
Traducător... offshore?
Thread poster: Florin Ular
Florin Ular
Florin Ular  Identity Verified
Romania
Local time: 18:34
English to Romanian
+ ...
Sep 1, 2010

În „lumina” noilor exigențe (aberații?) fiscale/legislative din România, se vehiculează tot mai mult ideea posibilității înregistrării ca liber profesionist în altă țară cu un regim fiscal mai relaxat și, chiar dacă nu mult mai blând decât în România, cel puțin mai simplu și fără atâta bătaie de cap, fără stat la cozi și completat de formulare lunar și altele.
Cred că, cel puțin în cazul traducătorilor care lucrează în principal cu clienți externi, p
... See more
În „lumina” noilor exigențe (aberații?) fiscale/legislative din România, se vehiculează tot mai mult ideea posibilității înregistrării ca liber profesionist în altă țară cu un regim fiscal mai relaxat și, chiar dacă nu mult mai blând decât în România, cel puțin mai simplu și fără atâta bătaie de cap, fără stat la cozi și completat de formulare lunar și altele.
Cred că, cel puțin în cazul traducătorilor care lucrează în principal cu clienți externi, prin intermediul internetului, această soluție este posibilă, fără a fi necesar să îți desfășori activitatea chiar în țara respectivă. Practic, poți lucra de oriunde din lume.

Ce părere aveți? Care ar fi avantajele/dezavantajele?
Cunoașteți astfel de situații?
Dacă există colegi care își desfășoară deja activitatea după acest model, îi rog să ne împărtășească informațiile/avantajele principale, condițiile etc.

[Edited at 2010-09-01 16:11 GMT]
Collapse


 
Bogdan Dusa
Bogdan Dusa  Identity Verified
Romania
Local time: 18:34
English to Romanian
+ ...
Avantaje si dezavantaje offshore Sep 1, 2010

Din intamplare, m-am interesat despre subiect acum putin timp. Depinde unde vrei sa-ti deschizi un offshore, in UE (Cipru, Malta) sau in afara UE (Belize, Delaware, Seychelles etc etc).
Sunt doua dezavantaje majore ale unui offshore, indiferent daca e sau nu in UE:
1. Nu are nr TVA (lucru cu care unii clienti s-ar putea sa nu fie de acord, e vorba de rambursare TVA etc.).
2. Nu sunt acoperite de tratatele privind dubla impunere (prin urmare, trebuie sa platesti impozit pe pro
... See more
Din intamplare, m-am interesat despre subiect acum putin timp. Depinde unde vrei sa-ti deschizi un offshore, in UE (Cipru, Malta) sau in afara UE (Belize, Delaware, Seychelles etc etc).
Sunt doua dezavantaje majore ale unui offshore, indiferent daca e sau nu in UE:
1. Nu are nr TVA (lucru cu care unii clienti s-ar putea sa nu fie de acord, e vorba de rambursare TVA etc.).
2. Nu sunt acoperite de tratatele privind dubla impunere (prin urmare, trebuie sa platesti impozit pe profit statului roman).

Dar sa le luam pe rand:

Offshore in UE
Avantaje:
- credibilitate mai mare pentru clienti din UE
- posibilitate de a deschide cont in orice banca din UE
Dezavantaje:
- costuri mai mari (deschidere: undeva intre 2000 - 3000 euro, mentinere: in jur de 1200 - 1500 eur / an, impozit profit: de la 2 la 10%)

Offshore in afara UE:
Avantaje:
- costuri mai mici (in special cele de mentinere, impozitul pe profit putand fi chiar zero)
Dezavantaje:
- credibilitate mai mica pentru clienti din UE
- greutate in a deschide un cont in UE (bancile din UE sunt destul de reticente cand e vb de a deschide un cont pentru o companie nerezindenta in UE)

Oricum, ar trebui sa vorbesti cu fiecare client in parte, pentru ca s-ar putea sa fie reticenti, in special din cauza lipsei nr. de TVA (ceea ce le-ar putea cauza dificultati de gestiune financiara), dar si din cauza ca fiscul din tara lor s-ar putea sa nu fie prea "bucuros" sa afle de afacerile cu un offshore...


Bafta!
Bogdan
Collapse


 
cristina48
cristina48
Local time: 18:34
English to Romanian
+ ...
Corecţie (mică) Sep 2, 2010

România are încheiate convenţii fiscale pt. evitarea dublei impuneri încă de pe vremea lui pazvante! Probabil că atunci PIBul se construia pe alte baze, nu doar prin colectarea impozitelor:) Cu Cipru există încă din 1982
Iată şi o listă (alfabetică) a ţărilor cu care sunt deja încheiate aceste convenţii fis
... See more
România are încheiate convenţii fiscale pt. evitarea dublei impuneri încă de pe vremea lui pazvante! Probabil că atunci PIBul se construia pe alte baze, nu doar prin colectarea impozitelor:) Cu Cipru există încă din 1982
Iată şi o listă (alfabetică) a ţărilor cu care sunt deja încheiate aceste convenţii fiscale: http://codfiscal.money.ro/conventiie-fiscale-incheiate-de-romania-pentru-evitarea-dublei-impuneri-internationale/

Succes!
Collapse


 
Veronica Lupascu
Veronica Lupascu  Identity Verified
Netherlands
Local time: 17:34
Dutch to Romanian
+ ...
Offshore in UE - Cipru Sep 2, 2010

Bogdan Dusa wrote:

Sunt doua dezavantaje majore ale unui offshore, indiferent daca e sau nu in UE:
1. Nu are nr TVA (lucru cu care unii clienti s-ar putea sa nu fie de acord, e vorba de rambursare TVA etc.).
2. Nu sunt acoperite de tratatele privind dubla impunere (prin urmare, trebuie sa platesti impozit pe profit statului roman).



1. Va trebui să vă contrazic, dar ambele afirmaţii sunt greşite. Cel puţin în Cipru, nu am idee de Malta, orice firmă/freelancer care îşi desfăşoară activitatea în regim offshore poate să se înregistreze voluntar la serviciile TVA din Cipru, obţinând astfel şi un număr TVA. Nu se taxează TVA pentru veniturile UE din afara Ciprului. Se taxează TVA de 15% pentru veniturile din Cipru.

2. Cipru a încheiat un tratat pentru evitarea dublei impuneri cu România şi, prin urmare, o firmă/un freelancer offshore înregistrat(ă) în Cipru va plăti impozitul pe venit în Cipru (10%) şi nu se va impune în nici un fel în România. Nu vreau să fiu dură, dar sună aberant. La ce bun tratatul atunci?


Bogdan Dusa wrote:
Offshore in UE
Avantaje:
- credibilitate mai mare pentru clienti din UE
- posibilitate de a deschide cont in orice banca din UE
Dezavantaje:
- costuri mai mari (deschidere: undeva intre 2000 - 3000 euro, mentinere: in jur de 1200 - 1500 eur / an, impozit profit: de la 2 la 10%)


Aici nu pot să nu fiu de acord...

Bogdan Dusa wrote:

Offshore in afara UE:
- greutate in a deschide un cont in UE (bancile din UE sunt destul de reticente cand e vb de a deschide un cont pentru o companie nerezindenta in UE)


Nu ştiu care sunt practicile în alte ţări europene, în Cipru nu e o problemă. Am pregătit personal, de nenumărate ori, actele pentru deschiderea conturilor bancare în Cipru pentru firme în registrate în Liberia sau Seychelles. Depinde probabil şi de banca la care te adresezi + de relaţiile pe care le ai cu banca. De asta se apelează la prestatori de servicii în gen.


 
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 18:34
Romanian to English
+ ...
Cum deschizi afacere in Cipru? Sep 2, 2010

Dragă Veronica,

cred că mulţi traducători PFA din România intenţionează să te contacteze

Informativ (fără pretenţia unei consultanţe juridice), cam ce este necesar pentru un cetăţean român pentru a putea deschide un freelance business în Cipru?

Mulţumiri anticipate,

Annamaria

Editat pentru P.S.: pe jumătate în glumă (dar numai pe jumătate), nu m-
... See more
Dragă Veronica,

cred că mulţi traducători PFA din România intenţionează să te contacteze

Informativ (fără pretenţia unei consultanţe juridice), cam ce este necesar pentru un cetăţean român pentru a putea deschide un freelance business în Cipru?

Mulţumiri anticipate,

Annamaria

Editat pentru P.S.: pe jumătate în glumă (dar numai pe jumătate), nu m-ar mira dacă ar fi aduse restricţii privind activităţile offshore ale PFA din RO)) Aşa cum multe firme s-au transformat în PFA după introducerea impozitului forfetar, ca mai apoi să fie lovite fiscal PFA-urile, care la rândul lor acum se gândesc la retransformarea în SRL... La cât de inventiv e românul, la fel de inventiv e leguitorul lui...

[Edited at 2010-09-02 10:17 GMT]
Collapse


 
Veronica Lupascu
Veronica Lupascu  Identity Verified
Netherlands
Local time: 17:34
Dutch to Romanian
+ ...
Impozite, asigurări sociale etc. Sep 2, 2010

Dragă Annamaria,

Bineînţeles că v-aş putea da mai multe informaţii. Am mai vb şi cu Cristina48 despre asta anterior. Ca în orice alt domeniu, există avantaje şi dezavantaje. De asta aş vrea să ştiu şi eu mai întâi, din simplă curiozitate (urmăresc oarecum cu interes firul despre schimbările fiscale din România, deşi nu am desfăşurat şi nu cred că voi desfăşura vreodată activităţi ca liber profesionist - probabil nici ca angajat - în România), dar aş
... See more
Dragă Annamaria,

Bineînţeles că v-aş putea da mai multe informaţii. Am mai vb şi cu Cristina48 despre asta anterior. Ca în orice alt domeniu, există avantaje şi dezavantaje. De asta aş vrea să ştiu şi eu mai întâi, din simplă curiozitate (urmăresc oarecum cu interes firul despre schimbările fiscale din România, deşi nu am desfăşurat şi nu cred că voi desfăşura vreodată activităţi ca liber profesionist - probabil nici ca angajat - în România), dar aşa şi nu m-am prins - ce impozit plătesc PFA în România?

Aţi putea construi o mini-schemă în care să includeţi cotele de impozitare actuale, precum şi cotele pentru contribuţiile de asigurări sociale, ca să comparăm cu cele din Cipru şi să vedem dacă se merită sau nu? Ceva de tipul:

venit anual între X şi Y - impozit pe venit Z%
asigurări sociale - X%


Să nu uităm că totuşi costurile de înfiinţare, înregistrare şi menţinere sunt destul de mari .
Collapse


 
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 18:34
Romanian to English
+ ...
Costuri PFA in RO Sep 2, 2010

Contribuţie sănătate: 5,5% pe venitul net
Contribuţie pensie: 10,5% pe venitul net - recent. Până acum se putea 31,3% pe venitul minim.
Contribuţie şomaj: 0,5% pe venitul net - recent. Până acum nu era obligatoriu.
TVA: 24% (facturi către clienţi din RO).

Total asigurări: 16,5%
Impozit (pe venitul net): 16%

Venitul net poate varia enorm, cheltuielile nu sunt chiar aşa de mari.

Pe mine mă interesează mai ales condiţii
... See more
Contribuţie sănătate: 5,5% pe venitul net
Contribuţie pensie: 10,5% pe venitul net - recent. Până acum se putea 31,3% pe venitul minim.
Contribuţie şomaj: 0,5% pe venitul net - recent. Până acum nu era obligatoriu.
TVA: 24% (facturi către clienţi din RO).

Total asigurări: 16,5%
Impozit (pe venitul net): 16%

Venitul net poate varia enorm, cheltuielile nu sunt chiar aşa de mari.

Pe mine mă interesează mai ales condiţiile de eligibilitate pentru a deschide o afacere în Cipru. Adică: o perioadă minimă de şedere etc?

Multe mulţumiri!
Collapse


 
Veronica Lupascu
Veronica Lupascu  Identity Verified
Netherlands
Local time: 17:34
Dutch to Romanian
+ ...
Impozite, asigurări sociale etc. Sep 2, 2010

Impozit pe venit net în Cipru - 10%
Total asigurări sociale - 17,3%
TVA facturi interne - 15%

Costurile de infiintare, inregistrare etc. - sunt cam cele mentionate mai sus. Evident ca un bun negociator poate reduce din costuri Să nu uităm că e vorba de Cipru, adică de un soi de mentalitate greacă-arabă şi aici totul este, de fapt, negociabil. Depinde şi peste cine dai...
See more
Impozit pe venit net în Cipru - 10%
Total asigurări sociale - 17,3%
TVA facturi interne - 15%

Costurile de infiintare, inregistrare etc. - sunt cam cele mentionate mai sus. Evident ca un bun negociator poate reduce din costuri Să nu uităm că e vorba de Cipru, adică de un soi de mentalitate greacă-arabă şi aici totul este, de fapt, negociabil. Depinde şi peste cine dai


Nu există condiţii de eligibilitate. Practic oricine poate să-şi facă afacere în Cipru. Pentru a deschide firmă în Cipru este nevoie de:

1. copia buletinului de identitate / paşaportului
2. copia unei facturi pentru electricitate sau orice altceva care poate confirma adresa domiciliului
3. idee pentru numele firmei
4. bani

Nu e necesar să veniţi în Cipru nici măcar pentru o zi. Contractele se semnează de la distanţă. Ca să înţelegeţi cum funcţionează, cineva din Cipru este desemnat drept director al firmei (asta este condiţie de bază pentru a putea beneficia de sistemul de impozitare din Cipru). Directorul firmei va putea acţiona în numele firmei şi o va reprezenta în toate instituţiile din Cipru, va depune semnături, va semna contracte etc. Orice acţiune se face numai cu acordul scris al beneficiarului real al firmei (comunicare prin email, deci foarte simplu).


Cam asta e.
Collapse


 
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 18:34
Romanian to English
+ ...
Doar atât? Sep 2, 2010

Veronica Lupascu wrote:

Impozit pe venit net în Cipru - 10%
Total asigurări sociale - 17,3%
TVA facturi interne - 15%

Costurile de infiintare, inregistrare etc. - sunt cam cele mentionate mai sus. Evident ca un bun negociator poate reduce din costuri Să nu uităm că e vorba de Cipru, adică de un soi de mentalitate greacă-arabă şi aici totul este, de fapt, negociabil. Depinde şi peste cine dai


Nu înteleg eu ceva sau chiar numai vreo 5% diferenţă e?
Până acum era destul de acceptabilă funcţionarea ca PFA şi în RO. Acum ne omoară cu pensia, din care în ritmul în care avansează lucrurile în sectorul acesta, nu vom beneficia de mai nimic.

Mulţumim mult pentru informaţii!


 
cristina48
cristina48
Local time: 18:34
English to Romanian
+ ...
comentarii... Sep 2, 2010

Pentru cei interesati: http://www.offshorecipru.ro/
1) Sa nu uitam insa ca cei care doresc asigurare de sanatate in Ro, trebuie sa cotizeze aici.
2) Exista costuri de functionare a reprezentantei/filialei straine in Ro. La infiintarea acesteia, exista costuri?taxe ce trebuie platite statului roman pt. a putea desfasura activ comerciale pe teritoriul Ro. Inca nu am ajuns cu sapaturile pana acolo
... See more
Pentru cei interesati: http://www.offshorecipru.ro/
1) Sa nu uitam insa ca cei care doresc asigurare de sanatate in Ro, trebuie sa cotizeze aici.
2) Exista costuri de functionare a reprezentantei/filialei straine in Ro. La infiintarea acesteia, exista costuri?taxe ce trebuie platite statului roman pt. a putea desfasura activ comerciale pe teritoriul Ro. Inca nu am ajuns cu sapaturile pana acolo dar daca aflu amanunte, promit sa va anunt.
3) Mai in gluma, mai in serios - conform legilor lui Murphy, sunt sigura ca ni se mai pregateste ceva si cu aceste offshore-uri. Chiar am auzit cateva voci (momentan singulare) pe la tv si care faceau deja aluzii voalate in acest sens! Asa ca, scapa cine poate:)
4) Poate ca pentru o singura persoana costurile de infiintare sunt mari, pentru o asociate de traducatori insa, costurile se impart. In rest, fiecare isi poate vedea de treaba lui si isi poate lua partea ce i se cuvine. Teoretic, ar putea functiona... Ne mai gandim!
5) Sper sa nu gresesc, daca cifra de afaceri nu depaseste un anumit plafon (nu am retinut exact cifra, oricum mi s-a parut destul de mare) impozitul pe profit ce trebuie platit in Cipru e egala cu... zero.

Chiar o rog pe Veronica sa ma corecteze!
Collapse


 
Post removed: This post was hidden by a moderator or staff member because it was not in line with site rule
Veronica Lupascu
Veronica Lupascu  Identity Verified
Netherlands
Local time: 17:34
Dutch to Romanian
+ ...
... Sep 2, 2010

Annamaria Amik wrote:

Nu înteleg eu ceva sau chiar numai vreo 5% diferenţă e?
Până acum era destul de acceptabilă funcţionarea ca PFA şi în RO. Acum ne omoară cu pensia, din care în ritmul în care avansează lucrurile în sectorul acesta, nu vom beneficia de mai nimic.

Mulţumim mult pentru informaţii!


Aţi înţeles corect, de asta eram şi eu curioasă să ştiu cum e de fapt în România.

Cert este că nu are sens să faci societate offshore în cazul afacerilor mici. Este avantajos doar pentru societăţile care operează cu cifre de afaceri de ordinul zecilor şi sutelor de mii sau pentru cei care îşi au în mod normal afacerea într-o ţară nordică de tipul Suediei, Danemarcei sau Olandei, unde impozitele sunt foarte mari.

cristina48 wrote:
5) Sper sa nu gresesc, daca cifra de afaceri nu depaseste un anumit plafon (nu am retinut exact cifra, oricum mi s-a parut destul de mare) impozitul pe profit ce trebuie platit in Cipru e egala cu... zero.


Este adevărat, dar nu e vorba de cifra e afaceri, ci de salariul anual. Dacă salariul anual brut al unui angajat nu depăşeşte 19.500EUR, acesta nu este obligat să plătească nici un fel de impozit pe venit. Dacă salariul anual brut depăşeşte această sumă, cota de impozitare e de 10%, ca şi pentru societăţile Limited

cristina48 wrote:
4) Poate ca pentru o singura persoana costurile de infiintare sunt mari, pentru o asociate de traducatori insa, costurile se impart. In rest, fiecare isi poate vedea de treaba lui si isi poate lua partea ce i se cuvine. Teoretic, ar putea functiona... Ne mai gandim!


Da, asta ar fi o soluţie. Dar având în vedere diferenţa mică, aşa cum a observat şi Annamaria, nu prea văd sensul.

[Редактировалось 2010-09-02 17:06 GMT]


 
Nicolae Zarna
Nicolae Zarna  Identity Verified
Romania
Local time: 18:34
Spanish to Romanian
+ ...
Impozitul în România este de fapt mult mai mic. Sep 2, 2010

Dacă facem calculele corect, dările actuale ajung în jur de 30%, fără TVA, cum e cazul majorităţii PFA-urilor la noi bănuiesc (fie nu s-a depăşit cifra de "30.000" EUR anual fie lucrăm cu ţări din UE.
Dar atenţie! Sunt dările maxime.
În realitate, cu cât creşte mai mult venitul net cu atât mai mult (nu e o relaţie liniară neapărat) scade impozitul (în procente).

Astfel, la un venit net de 5.000 EUR pe an se plătesc dări de cel mult 30% şi cel pu
... See more
Dacă facem calculele corect, dările actuale ajung în jur de 30%, fără TVA, cum e cazul majorităţii PFA-urilor la noi bănuiesc (fie nu s-a depăşit cifra de "30.000" EUR anual fie lucrăm cu ţări din UE.
Dar atenţie! Sunt dările maxime.
În realitate, cu cât creşte mai mult venitul net cu atât mai mult (nu e o relaţie liniară neapărat) scade impozitul (în procente).

Astfel, la un venit net de 5.000 EUR pe an se plătesc dări de cel mult 30% şi cel puţin 23% în timp ce la un venit net anual de 10.000 EUR se plătesc dări de cel mult 30% şi cel puţin 20%.

Un traducător care îşi gestionează corect încasările într-un an poate ajunge la un impozit total (asigurări + 16% impozit pe venit) de 20%.

Altfel spus, dacă se depăşeşte venitul net de 10.000 EUR/an impozitul e suficient de mic încât nu mai rentează, cred eu, riscurile, complicaţiile şi costurile unui offshore.

Dacă veniturile sunt sub 10.000 EUR/an, cred că devine prea mare ponderea cheltuielilor cu offshorul.

În acest fel, pentru un singur traducător nu prea cred că la nivelul actual al dărilor din ROmânia merită, singurul avantaj ar fi că scapi de multe bătăi de cap date de legislaţia schimbătoare şi înşelătoare de pe la noi.
Collapse


 
Annamaria Amik
Annamaria Amik  Identity Verified
Local time: 18:34
Romanian to English
+ ...
Venituri Sep 3, 2010

Nicolae Zarna wrote:

Dacă facem calculele corect, dările actuale ajung în jur de 30%, fără TVA, cum e cazul majorităţii PFA-urilor la noi bănuiesc (fie nu s-a depăşit cifra de "30.000" EUR anual fie lucrăm cu ţări din UE.
Dar atenţie! Sunt dările maxime.
În realitate, cu cât creşte mai mult venitul net cu atât mai mult (nu e o relaţie liniară neapărat) scade impozitul (în procente).



Depinde foarte mult de cheltuieli, care sunt totuşi mici. Sunt cazuri în care nu ating nici 10% din venitul brut, deci 16% pe diferenţa respectivă poate fi destul de mult (la nivel de sume), chiar dacă la un venit mai mare "nu se simte". Eu nici nu includ TVA în calcule, pentru că e colectat în plus faţă de tarifele de dinaintea transformării în plătitor de TVA.

Cum spuneai, probabil că nu merită offshore decât pentru evitarea rollercoasterului legislativ la care suntem supuşi.

Poate-poate se schimbă ceva în favoarea noastră după remanierile de ieri...


 
cristina48
cristina48
Local time: 18:34
English to Romanian
+ ...
Ei, hai că-mi place... Sep 3, 2010

Chiar aşa, e bine să fim optimişti:)
Cu riscul de a mă considera o pesimistă, vă dau un sfat, ca de la cineva mai bătrân, nu prea are ce să se schimbe decât eventual in formă! În fond, lucrurile vor rămâne neschimbate. Remaniere de formă, schimbări de formă.
E reconfortant însă să constat că tinereţea nu şi-a pierdut (chiar de tot) optimismul. Vă doresc o "restructurare" uşoară şi ... mai vorbim.


 
Pages in topic:   [1 2] >


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Traducător... offshore?






Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »